FRANKOWICZE, kredyty we frankach

Frankowicze: przewalutowania nie będzie, jedynie zwrot spread – zobacz co może Ci dać ustawa Dudy

Zwrot spread i brak przewalutowania czyli na co mogą liczyć Frankowicze
frankiDługo wyczekiwany projekt tzw. ustawy Dudy ujrzał światło dzienne – pisaliśmy o tym kilka dni temu. Dowiedzieliśmy się między innymi, że przewalutowania nie będzie, a jedynie zwrot spread i że istnieją odgórne ograniczenia kwotowe. Przypominamy też, że jest to dopiero projekt ustawy, do której mogą być jeszcze wnoszone poprawki.

Nie zmienia to jednak faktu, że Frankowicze nie kryją rozczarowania, bo w grupie tej są na pewno tacy, którzy właśnie z powodu ustawy frankowej głosowali na obecnego prezydenta A. Dudę. Nie jest również wykluczone, że bez poparcia Frankowiczów prezydent Duda być może nie byłby prezydentem, PiS również mógłby otrzymać mniej mandatów.

Oczywiście pisząc o Frankowiczach mamy na myśli też posiadaczy innych kredytów walutowych, choć posiadacze kredytów indeksowanych lub denominowanych w CHF stanowią na pewno większość.

Zobacz co zakłada projekt ustawy i na co ewentualnie możesz liczyć.

 

Ustawa frankowa, tzw. ustawa Dudy – co zakłada

 • nie będzie przewalutowania kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF, czyli nie będzie tego, na co najbardziej liczyli Frankowicze i inni posiadacze kredytów walutowych – uwolnienia ich od jarzma kredytów w walutach innych niż PLN i zmian kursów walut
 • zwrot spread, czyli różnicy między kupnem i sprzedażą waluty (tutaj pisaliśmy w jaki sposób banki nie robiąc zbyt wiele zarabiają na przewalutowaniu kredytu)
 • projekt obejmuje tylko umowy z okresu sprzed ustawy antyspreadowej, czyli od 01.07.2000 r do 26.08.2011 r. – a co jeśli kredyt otrzymałeś/-aś po 26 sierpnia i bank skorzystał z korzystnego dla siebie przewalutowania?
 • projekt zwrotu spread ma obejmować kwoty do 350 tys. zł na osobę (więc 700 tys. zł dla małżeństw) – wnioskujemy, że powyżej 350 tys. zł banki mogą narzucać spread taki, jaki tylko chcą.

 

 

Ustawa frankowa – zagrożenia

Okazuje się, że ustawa potencjalnie może nieść ze sobą sobą pewne zagrożenia. Już wyjaśniamy o co chodzi (źródło, dostęp 2016-08-07 20:16)?

Otóż niektórzy posiadacze kredytów walutowych próbują podważać ważność umów kredytowych na drodze sądowej. Jednym z argumentów są tzw. klauzule abuzywne, np. niewłaściwe zasady naliczania spreadu. Na podstawie takiej klauzuli kredytobiorca próbuje unieważnić umowę kredytową i przewalutować kredyt po kursie z dnia uruchomienia.

Ustawa Dudy może, mówiąc oczywiście w dużym uproszczeniu, usunąć taką abuzywność – ponieważ problem spreadu zostanie przecież rozwiązany, więc może już nie być podstaw do unieważnienia całej umowy kredytowej.

 

Spread to „kropla w morzu” u Walutowiczów

Zwrot spreadu, który zakłada projekt ustawy, to przysłowiowa kropla w morzu. Ustawa w żaden sposób nie rozwiązuje najważniejszych problemów Frankowiczów:

 • często w dalszym ciągu będą winni bankowi o wiele więcej niż pożyczyli
 • nie zabezpiecza ich też w żaden sposób przed dalszym wzrostem kursu CHF

Oczywiście należy pamiętać, że w tej samej sytuacji są również posiadacze innych kredytów walutowych.

Ewentualna ustawa spreadowa może dać zwrot środków rzędu kilku, może kilkunastu tysięcy złotych (dla najwyższych kredytów), jednak w dalszym ciągu nie rozwiązuje głównych problemów posiadaczy kredytów walutowych.

 

 

Propozycje wycofania projektu ustawy

W sieci można znaleźć wpisy mówiące o tym, że stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zwróciło się z apelem do prezydenta o wycofanie projektu ustawy, gdyż (źródło, dostęp 2016-08-08 15:30) projekt jest całkowicie sprzeczny z zapowiedziami wyborczymi. Wg zapowiedzi stowarzyszenia projekt nie przywraca równości stron, o której mówiło się między innymi, nie zrównuje też kredytów walutowych z kredytami złotówkowymi.

Jest całkowicie sprzeczny z zapowiedziami wyborczymi Pana Andrzeja Dudy wyrażanymi wielokrotnie, a także jego zapowiedziami już jako Prezydenta RP. Projekt nie przywraca równości stronom umowy, nie zrównuje też kredytów odnoszonych do walut obcych z kredytami złotówkowymi, co Prezydent Andrzej Duda obiecywał i zapowiadał publicznie dziesiątki razy„.

 

Co dalej?

Zgodnie z zapowiedziami ze strony prezydent.pl:

Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania kredytów mieszkaniowych – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. – Zaczynamy od spreadów, ale nie kończymy na tym – dodał.

Czy prezydent wywiąże się z obietnic wyborczych, w których mówiło się nawet o przewalutowaniu po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu – zobaczymy.

 

 

Co tam we frankach

Po wtorkowej  prezentacji projektu ustawy złoty umocnił się, a na czas pisania tego artykułu oscylował w granicach 3,94 zł za jednostkę szwajcarskiej waluty.

Kurs franka 2016-08-07

Patrząc na notowania można powiedzieć, że złotówka stopniowo się umacnia. Niestety, wystarczy powtórka Brexit czy obniżka ratingu Polski aby frank znów skokowo umocnił się.

Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

 

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

🥇Konto dla Ciebie Credit Agricole: premia 200 zł w promocji Korzyści dla Ciebie i 2,5% dla oszczędzających

🥇Konto dla Ciebie Credit Agricole: premia 200 zł w promocji Korzyści dla Ciebie i 2,5% dla oszczędzających

⛽Citibank: aż 3000 zł na paliwo w konkursie Citi BP Motokarta

⛽Citibank: aż 3000 zł na paliwo w konkursie Citi BP Motokarta

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej - kampania pożyczki Smartney

🦉KEEP SMART & pożyczaj mądrzej – kampania pożyczki Smartney

Promocja Smartney - odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal

Promocja Smartney – odbierz do 500 zł na zakupy w Tefal


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

2 komentarze

 1. xxl wyraził(-a) opinię:

  Prezydent i PIS dali ciała kiedyś to może dziś staną na wysokości zadania skoro kilka lat temu protestowali w sprawie ograniczenia kredytów walutowych. Wtedy byli „za”, a nawet „przeciw”. Szkoda, że niewielu już pamięta, jak PIS reagowała osiem lat temu, kiedy KNF próbowała powstrzymać walutowe szaleństwo. „Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego, tzw. Rekomendację S, wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań” – oświadczenie z 2006 r.

  I dalej: „(…) Walutowe kredyty mieszkaniowe były niewątpliwe czynnikiem sprzyjającym nabywaniu mieszkań po znacznie niższych kosztach. Rekomendacja S przyjęta przez Komisję Nadzoru Bankowego będzie sprzyjała utrwaleniu ograniczenia dostępności do kredytów. (…) Niekorzystnym skutkiem „Rekomendacji S” może być sytuacja, w której znaczna część średnio zarabiających Polaków nie będzie w stanie uzyskać dostępu do kredytu z powodu gwałtownego wzrostu jego kosztów. Wprowadzanie sztucznych ograniczeń tamujących naturalny rozwój rynku kredytów nie służy polskiej gospodarce, a już na pewno nie służy obywatelom”. Wszystko pod publiczkę – partia prawdziwych katolików.

 2. Maniek wyraził(-a) opinię:

  Też uważam, że ustawa powinna zostać wycofana i mam nadzieje, że tak się stanie. Bo to co daje frankowiczom nijak się ma do tego co było obiecywane w kampanii wyborczej.