FRANKOWICZE, kredyty we frankach

FRANKOWICZE: ustawa o spread i całkowite wycofanie roszczeń Frankowiczów?

Czy uchwalenie ustawy prezydenckiej powinno zamknąć jakiekolwiek roszczenia Frankowiczów wobec banków?
Pułapka frankowaZ propozycją zamknięcia jakichkolwiek roszczeń Frankowiczów wobec banków wyszedł Związek Banków Polskich (ZBP). Według szefa tej organizacji zwrot spread powinien być wystarczającym argumentem do zamknięcia pozostałych roszczeń posiadaczy kredytów walutowych wobec banków.

Jeżeli więc próbujesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej, to propozycja ZBP, o ile oczywiście zostanie wzięta pod uwagę przy redagowaniu ostatecznego kształtu ustawy, może w poważny sposób „podciąć Ci skrzydła”. Przypominamy też, że tutaj pisaliśmy już o potencjalnych zagrożeniach, które niesie ustawa prezydencka wobec osób dochodzących swych praw na drodze sądowej.

ZBP prawdopodobnie trochę zagalopował się w zapędach szybkiego rozwiązania problemu kredytów walutowych (oczywiście na korzyść banków), niemniej jednak być może jest tu coś na rzeczy.

 

Franki dzisiaj

Po kilku dniach względnego spokoju, podczas których złotówka umacniała się, dzisiaj znowu frank zaczął rosnąć i w chwili pisania tego artykułu kosztował niespełna 3,95 zł za CHF. Oby było to tylko chwilowe odwrócenie trendu.

Kurs franka 2016-08-16

 

 

Ustawa o spread i co na to eksperci

Projekt ustawy prezydenckiej tzw. ustawy Dudy zakłada jedynie zwrot spread. Wbrew założeniom z pierwotnego projektu z 15 stycznia o równości stron i późniejszym pomysłom na rozwiązanie problemu kredytów walutowychprojekt ustawy stał się wydmuszką początkowych założeń, propozycją o wiele łagodniejszą od poprzednio prezentowanych.

Projekt prezydencki krytykowany jest nawet przez ekspertów powołanych przez kancelarię prezydencką (źródło), którzy wątpią aby posiadaczom kredytów walutowych udało się ugrać więcej, niż zakładany zwrot spread:

Nie ma realnej szansy, aby jedynie perswazją przymusić banki do przewalutowania kredytów. Nie wierzę też, że Komisja Nadzoru Finansowego zmusi banki do dobrowolnego przewalutowania podwyższaniem wymaganego poziomu kapitałów własnych „zabezpieczających” te kredyty. Banki nie mają żadnej motywacji, żeby dogadywać się z kredytobiorcami. Na razie to miękka zapowiedź, nie ma przesłanek, żeby miały to być poważne rekomendacje skłaniające banki do dogadywania się z klientami.

[…]

Zamiast przewalutowania można na przykład wprowadzić kurs maksymalny, który byłby zabezpieczeniem dla kredytobiorców. Gdyby złoty się jeszcze osłabił, część ryzyka wzięłyby na siebie banki. Np. mogłyby odpowiadać za wzrost rat przy kursie powyżej 4,5 zł.

 

 

Czego chciałbym Związek Banków Polskich

Wspomnieliśmy już, że według szefa tej organizacji zwrot spread powinien być wystarczającym argumentem do zamknięcia pozostałych roszczeń posiadaczy kredytów walutowych wobec banków.

Dodatkowo szef ZBP (źródłopostuluje, by nie zwracać spreadów przy kredytach zamkniętych ponad trzy lata temu, w przypadku innych kredytów niż mieszkaniowe oraz w przypadku kredytów na więcej niż jedno mieszkanie zamieszkiwane przez kredytobiorcę.

Ponadto szef ZBP: zaleca więcej spokoju w tej sprawie, bo wtedy, jego zdaniem, raty kredytów będą niższe. – Tym bardziej że zdaniem władz szwajcarskich ich waluta jest istotnie przewartościowana, a waluta polska zdaniem władz polskich i ekonomistów jest istotnie niedowartościowana.

I choć o przewartościowanym franku pisaliśmy już jakiś czas temu, to niestety inwestorzy w dalszym ciągu wolą inwestować w teoretycznie przewartościowanego franka, niż teoretycznie niedowartościowaną złotówkę.

 

Na swoim blogu M. Samcik napisał (źródło), że Pan prezes ewidentnie się zagalopował. O ile jeszcze w pierwszych dniach po ogłoszeniu prezydenckiego pomysłu na załatwienie kwestii franków bankowcy sygnalizowali możliwość ugodowego przewalutowania kredytów, to teraz już o tym nie słyszę.

Stwierdził również, z czym po ogłoszeniu ostatniego projektu ustawy Dudy nie sposób się nie zgodzić, że banki nie boją się już polityków, tylko sądów. Nie sposób więc nie ulec stwierdzeniu, że w takim przypadków proponowane przez ZBP zamknięcie wszystkich roszczeń byłoby niewątpliwie bankom bardzo na rękę.

 

Czas pokaże co będzie dalej, choć nie wygląda to wszystko zbyt dobrze dla Frankowiczów, którzy prawdopodobnie dlatego postanowili wziąć sprawy we własne ręce, w ramach protestu nie spłacać rat i prosząc Bank Szwajcarii o obniżenie stóp procentowych.

 

Może zainteresują Cię poradniki:

 

 

Zapisz się do naszego newslettera (poniżej) i polub stronę na fb – będziemy Cię informować o kolejnych wpisach, zobacz też co słychać w promocjach bankowych – czyli w jaki sposób możesz od banków wyciągnąć trochę grosza lub fajny gadżet, przypominamy o najlepszych.

 

Poniżej linki bezpośrednie do promocji i odnośniki do opisów – jeżeli któraś z ofert będzie dla Ciebie interesująca, prosimy o skorzystanie z poniższych:

 

Polub naszą stronę i otrzymuj powiadomienia o promocjach bankowych!

 

 

👉 Najlepsze promocje (wybrane):

⚡Premia za mKonto Intensive mBank w promocji - do 300 zł w gotówce

⚡Premia za mKonto Intensive mBank w promocji – do 300 zł w gotówce

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

Poczuj swobodę i zyskaj 220 zł w promocji z Kontem 360° Millennium

🏭Konto Przekorzystne Biznes: 1000 zł premii dla firm z kontem firmowym Pekao w promocji

🏭Konto Przekorzystne Biznes: 1000 zł premii dla firm z kontem firmowym Pekao w promocji

Jak sprawdzić BIK za darmo❓ Jak pobrać raport BIK za darmo❓ Rejestracja BIK: alerty i pakiety

Jak sprawdzić BIK za darmo❓ Jak pobrać raport BIK za darmo❓ Rejestracja BIK: alerty i pakiety


Podziel się opinią / komentarzem

Podaj wynik działania: trzy odjąć jeden. Odpowiedź wpisz słownie*  

Jeden komentarz

  1. Luna wyraził(-a) opinię:

    Polecę Frankowiczom zapoznanie się z Pomocą Prawną aby w końcu można było iść z większym spokojem przez dalsze ścieżki: papug.pl/pomoc-prawna/